• naglowek waski

26.04.2026 r. - Grunwald, Wystawa "Konie w formacjach granicznych 1918-1939"

W niedzielę 26. kwietnia nasza wystawa planszowa "Konie w formacjach granicznych 1918-1939" po raz drugi - tym razem na życzenie zwiedzających - zawitała ponownie do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Przypomnijmy: wystawa składająca się z 24 plansz powstała w 2022 r. przy współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie. Do kwietnia br. wystawa była prezentowana w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (2022), Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu (2022/2023), w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej w Chełmie (2023), w Muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowi Maz. (2023), w Placówce w Częstochowie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej (2023), w Ostrawie (CZ) podczas Dni NATO (2023), w 18. Łomżyńskim Pułku Logistycznym w Łomży (2023/2024), w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem (2024/2025), w Kętrzynie (2025). 

Czytaj więcej: 26.04.2026 r. - Grunwald, Wystawa "Konie w formacjach granicznych 1918-1939"

20.04.2026 r. - Karpacki Szlak Straży Granicznej II RP

W miejscach, w których w 1935 r. funkcjonowały Placówek I Linii Wschodniomałopolskiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej w Lwowie: Wołosate, Ustrzyki Górne i Berehy (Brzegi) Górne stanęły trzy tablice inicjujące nowy karpacki szlak turystyczno-historyczny "Transgraniczny Szlak Dawnych Placówek straży Granicznej". Pierwszy etap szlaku, powstałego przy współpracy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i SWPFG, pod Patronatem BiOSG, którego zadaniem jest upamiętnienie setnej rocznicy powstania Straży Granicznej (marzec 1928 r.), obejmie 24 tablice informacyjne o wymiarach 100x70cm, ustawione na prawie 150 km bieszczadzko-beskidzkim odcinku od Sianek, przez Beniową, Wołosate, Ustrzyki Górne, Dwernik (komisariat), Berehy Górne, Wetlinę, Strubowiska (Strzebowiska), Cisnę, Balnicę, Łupków, Radoszyce, Komańczę (komisariat), Wisłok Wielki, Jasiel, Wolę Wyżną, Jaśliska (komisariat), Posada Jaśliska (k-t przeniesiony z Jaślisk), Czeremchę, Barwinek, Olchowiec, Hutę Polańską, Krempną (komisariat), po Grab.

Czytaj więcej: 20.04.2026 r. - Karpacki Szlak Straży Granicznej II RP

15.04.2026 r. - Warszawa, Komenda Główna Straży Granicznej

W Komendzie Głównej SG odbyło się spotkanie Komendanta Głównego SG gen. dyw. SG Roberta Bagana z przedstawicielami SWPFG: prezesem W. Bocheńskim, wiceprezesem A. Olichwirukiem i dr. Antonim Krzysztofem Sobczakiem. W spotkaniu uczestniczył płk Radosław Starewicz, z-ca dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego SG. Podczas spotkania omówiono efekty dotychczasowej, 34. letniej, współpracy Straży Granicznej ze Stowarzyszeniem oraz wstępny plan obchodów 100. lecia powołania Straży Granicznej II RP (1928-2028) obejmujący m.in. organizację stałej wystawy w przestrzeni muzealnej w Działdowie i Kołobrzegu, plenerowej wystawy planszowej, konferencje popularno-naukowe w Koszalinie i Górze Kalwarii (z wydawnictwami okolicznościowymi), znaczek i kartki pocztowe oraz pełny Karpacki Szlak Straży Granicznej II RP (od Beskidu Śląskiego po źródliska Sanu w Bieszczadach). Stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem do Narodowego Banku Polskiego o wyemitowanie na stulecie formacji srebrnej monety kolekcjonerskiej.

19.03.2026 r. - Cieszyn, ŚlOSG

W Domu Narodowym w Cieszynie odbył się uroczysty apel, podczas którego nowo przyjęci funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej złożyli ślubowanie. Uroczysty apel zgodnie z ceremoniałem Straży Granicznej rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz złożenia meldunku Komendantowi ŚlOSG gen. bryg. SG Andrzejowi Jakubaszkowi przez dowódcę uroczystości mjr. SG Sławomira Raska oraz odegrania hymnu państwowego. W uroczystości uczestniczyli także: z-ca burmistrza Cieszyna, Krzysztof Kasztura, były Komendant Śląskiego Oddziału SG płk. rez. Wiesław Świętosławski, Waldemar Bocheński, prezes SWPFG, wnuk patrona ŚlOSG, przedstawiciele władz miasta i powiatu cieszyńskiego, szefowie i komendanci współdziałających służb, komendanci placówek Śl.OSG, kadra kierownicza Oddziału oraz rodziny nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Czytaj więcej: 19.03.2026 r. - Cieszyn, ŚlOSG

17.03.2026 r. - Przemyśl, BiOSG

W siedzibie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu odbyło się spotkanie organizatorów Transgranicznego Szlaku Dawnych Placówek Straży Granicznej. W spotkaniu, które prowadził gen. bryg. SG Tomasz Zybiński, uczestniczyli animatorzy idei oficerowie BiOSG i prezes SWPFG W. Bocheński, Janusz Andrzej Krupa, wójt Gminy Lutowiska, beneficjenta projektu w ramach Euroregionu Karpaty (Interreg Polska - Słowacja), Wojciech Wesołkin, przewodnik beskidzki (sympatyk SWPFG) i Dariusz Zając kierujący oprawą graficzną projektu.

Bieszczadzko - beskidzki (pierwszy) odcinek szlaku o długości ok. 150 km zaczyna się nad Siankami (UA) w rejonie źródlisk Sanu i prowadzi przez miejsca, w których w 1935 r. funkcjonowały placówki I linii i komisariaty SG: Dwernik, Wołosate, Ustrzyki Grn., Wetlina, Moczarne, Strzebowiska, Cisna, Łupków, Radoszyce, Komańcza, Wisłok Wielki, Brzegi Grn., Wola Wyżna, Jaśliska - Posada Jaśliska, Huta Polańska, Olchowiec, Krempna, a kończy w Grabiu.

Czytaj więcej: 17.03.2026 r. - Przemyśl, BiOSG

04.03.2026 r. - Katowice

W Katowicach odbyło się spotkanie z Panem Marianem Kasztelańcem, zięciem przedwojennego oficera Straży Granicznej - inspektora Wiktora Skrzypka. W spotkaniu uczestniczyli Komendant Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej, ppłk SG Łukasz Dziadkowiec, i mł. chor. SG Szymon Kulig z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie, członek SWPFG. Spotkanie było okazją do rozmów o historii formacji oraz losach jednego z jej zasłużonych funkcjonariuszy - inspektora Wiktora Skrzypka, ostatniego komendanta Inspektoratu Granicznego nr 16 w Rybniku. Pan Marian Kasztelaniec przekazał Archiwum SG cenne materiały archiwalne dotyczące swojego teścia, insp. SG Wiktora Skrzypka. Wśród przekazanych materiałów znalazły się dokumenty, odznaczenia i fotografie. także fotografie.

Czytaj więcej: 04.03.2026 r. - Katowice

27.01.2026 r. - Działdowo, Muzeum Pogranicza

W Muzeum Pogranicza mieszczącym się w dawnym zamku krzyżackim w Działdowie odbył się wieczór autorski dr. Antoniego Krzysztofa Sobczaka, naszego członka, poświęcony promocji jego nowej książki "Komisariat Straży Granicznej Szczepkowo Borowe 1928-1939". Spotkanie prowadził Patryk Kozłowski, dyrektor Muzeum Pogranicza. W spotkaniu uczestniczyli Maria Rubas i prezes Waldemar Bocheński. Przed spotkaniem przeprowadzono rozmowy dotyczące organizacji wystawy poświęconej Straży Granicznej II RP z eksponatami ze zbiorów członków SWPFG. Wystawa byłaby otwarta jesienią 2027 r. przed obchodami stulecia powołania Straży Granicznej 1928-1939.

Czytaj więcej: 27.01.2026 r. - Działdowo, Muzeum Pogranicza

16.01.2026 r. - Lublin, TVP O/Lublin

W lubelskim ośrodku TVP odbyła się prapremiera nowego filmu w reżyserii Leszka Wiśniewskiego, tym razem poświęconego losom Funduszu Obrony Narodowej. Dwuczęściowy, fabularyzowany film dokumentalny przedstawia cele powołania FON przez Prezydenta RP, pokazuje ofiarność społeczeństwa, wielkość zgromadzonych dóbr, ratowanie skarbu przed Niemcami i jego wojenną tułaczkę oraz powojenne zniknięcie jego najcenniejszej części przy  tajemniczej postawie jego "ochroniarzy" gen. bryg. Stanisława Tatara, płk. Mariana Utnika i płk. Stanisława Nowickiego. W wieczornej premierze uczestniczyli licznie przybyli zaproszeni goście, w tym delegacja SWPFG w składzie: W. Bocheński - prezes, mjr rez. SG A. Olichwiruk - wiceprezes, kpt. SG Piotr Waseńczuk - sekretarz Zarządu oraz członkowie Maria Rubas i dr Antoni Krzysztof Sobczak.

Czytaj więcej: 16.01.2026 r. - Lublin, TVP O/Lublin

16.01.2026 r. - Lublin, IPN

Zakończyła się otwarta we wrześniu 2025 r. w lubelskim oddziale IPN wystawa artefaktów związanych z żołnierzami formacji granicznych, ofiarami Zbrodni Katyńskiej. Przedstawiciele SWPFG: M. Rubas, W. Bocheński, A. Olichwiruk i A.K. Sobczak spotkali się z p. Magdą Śladecką, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN..

Czytaj więcej: 16.01.2026 r. - Lublin, IPN

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'26

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +