• naglowek waski

26.05.2024 r. Stanowisko, Berżniki

W roku obchodów 100. lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, uroczystość upamiętniająca zamordowanie na strażnicy 24.09.1939 roku  przez Sowietów, ośmiu żołnierzy KOP. Pod pamiątkowym obeliskiem odprawiono Mszę polową, odczytano Apel Poległych i po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty i zapalono znicze.
Zadaniem 24. Batalionu KOP "Sejny" było stabilizowanie regionu wschodniego pogranicza. Był on szczególnie narażony na działania sowieckich grup dywersyjnych, które dokonywały licznych wypadów rabunkowych. O szczególnym znaczeniu ich służby mówił Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa.

Żołnierze sejneńskiego batalionu KOP do końca przykładnie pełnili służbę. Za to należy im się hołd i pamięć. Ich patriotyczna postawa powinna być wzorem dla każdego Polaka - powiedział. Jak podkreślił, podczas wojny obronnej 1939 roku pogranicznicy ze wschodniej ściany bohatersko przyjęli na siebie ciężar sowieckiej agresji.
Na zakończenie zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele SWPFG: W.Bocheński, A.Olichwiruk, M.Rubas, którzy po zakończeniu obchodów oddali hołd poległym bohaterom nad ich zbiorową mogiłą na cmentarzu w Berżnikach.

1

2

3

4

5

6

7

8

8a

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +