• naglowek waski

12-14.08.2022 r. - Kęty

Delegacja naszego Stowarzyszenia brała udział w uroczystości 50. rocznicy śmierci ppłk. Jacka Jury, połączonych z odsłonięciem na przedwojennej strzelnicy WP tablicy pamiątkowej poświęconej zapomnianemu kęckiemu bohaterowi.

Ppłk Jacek Jura, urodzony 17.07.1896 r. w Kętach, oficer Wojska Polskiego, uczestnik I i II wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.; kawaler Virtuti Militari V kl. i Krzyża Walecznych dwukrotnie. W okresie II RP pełnił służbę w piechocie WP oraz KOP. . Uczestnik ostatnich bitew KOP pod Szackiem i Wytycznem. Dostał się do niewoli niemieckiej, był więziony w kilku obozach. Zmarł 22.08.1972 r., pochowany na cmentarzu w Kętach.

Dwudniowe uroczystości zainaugurowało piątkowe spotkanie w muzeum z gościem honorowym, ppłk st. spocz. SG dr Wojciechem Grobelskim, który w godzinnym wykładzie przedstawił historię Korpusu Ochrony Pogranicza. Po wykładzie odbyła się projekcja filmu Tarcza Rzeczypospolitej. W trakcie spotkania prezes SWPFG W. Bocheński udekorował głównego organizatora uroczystości, st. sierż. rez. Zbigniewa Kurnika, Medalem za zasługi w popularyzowaniu tradycji ochrony polskich granic. Z. Kurnik, prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kętach, pasjonat historii, jest weteranem misji zagranicznych. Wraz z innymi pasjonatami historii od lat opiekuje się budynkiem strzelnicy, gdzie stworzył izbę pamięci, bogatą w wiele eksponatów poświęconych KOP, ppłk. Jurze i miejscowej Obronie Narodowej. To właśnie na tym budynku zawisła tablica upamiętniająca bohatera. Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziło poranne spotkanie i złożenie kwiatów na grobie oficera. W uroczystości wzięli udział nasi Koledzy, rekonstruktorzy CSP KOP z Osowca. Ich mundury i wrześniowe wyposażenie wzbudziły zainteresowanie przybyłych.

1

2

2a

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +