• naglowek waski

01.02.2021 r. - Sobowice

1 lutego 2021 roku Major Leon Kaleta - najstarszy mieszkaniec regionu obchodził 109 urodziny. Wyjątkowego jubilata odwiedził tego dnia wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wraz z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ministrem Andrzejem Derą. Major Leon Kaleta z rąk ministra otrzymał kolejne odznaczenie: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Dostojnego jubilata otaczała rodzina. Nie mogło zabraknąć wspaniałego, urodzinowego tortu.

Pan Leon wciąż zachwyca wspaniałą postawą, zdrowiem i sprawnością fizyczną. Swoich gości powitał z nienaganną gracją. Ubrany w garnitur, w postawie stojącej - na baczność - przyjął nadane mu odznaczenie.

Leon Kaleta urodził się 1 lutego 1912 r. w Sobowicach, które były wtedy częścią Guberni Kieleckiej, należącej do Imperium Rosyjskiego. W międzywojniu służył w trzecim pułku piechoty Legionów w Jarosławiu oraz w jednostce łączności Pułku Korpusu Ochrony Pogranicza „Czortków”. Po powrocie z wojska działał także w ludowej organizacji młodzieżowej „Wici”. We wrześniu 1939 r. walczył z niemieckimi najeźdźcami w Górach Świętokrzyskich, w szeregach 154. pułku piechoty. Został wzięty do niewoli rosyjskiej, z której zbiegł. Następnie służył w Armii Krajowej i w Batalionach Chłopskich. Po wojnie osiadł w Sobowicach. Leon Kaleta jest najstarszym oficerem w Polsce, a być może też na świecie. W październiku 2019 roku otrzymał stopień majora.

źródło fot. www.se.pl kielce

 

źródło fot. www.se.pl kielce

1

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +