• naglowek waski

08.09.2019 r. – Biskupice Radłowskie

Obchody 80. rocznicy obrony mostu na Dunajcu rozpoczęto Mszą św. koncelebrowaną w kościele pw. NMP z Częstochowy, po zakończeniu której złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową w kościele. Następnie zgromadzenie w towarzystwie GR 3 Pułku Strzelców Podhalańskich udali się pod pomnik na przyczółku mostu gdzie wspólnie z rodzinami poległych żołnierzy odmówiono modlitwę o spokój dusz bohaterów. Po złożeniu wiązanki kwiatów przedstawiciel SWPFG Józef Pluta odwiedził cmentarze w Radłowie Zabawie i Zdrochcu.

8 września 1939 roku, podczas bitwy o most, wieś została spalona w około 80 %, zniszczony został także most. W bitwie poległo ponad 250 żołnierzy, wielu utonęło w czasie przeprawy przez rzekę. Spoczywają Oni na pobliskich cmentarzach, w Radłowie zidentyfikowano pięciu żołnierzy KOP.

 

Niemcy stracili ponad 100 zabitych, zniszczonych zostało kilkanaście czołgów, wiele pojazdów i motocykli. W hołdzie bohaterskim żołnierzom stanął pomnik w miejscu drewnianego mostu. Uzupełnieniem pomnika jest drewniany pomost widokowy, który swoją konstrukcją nawiązuje do wysadzonego obiektu. W uznaniu zasług Biskupice Radłowskie zostały w 1983 roku odznaczone Krzyżem Walecznych.

 1

2

3

4

5

6

7

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'22

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +