• naglowek waski

04-05.09.2021 r. - Biskupice Radłowskie

Obchody 82. rocznicy obrony mostu na Dunajcu rozpoczęto złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową w kościele pw. NMP z Częstochowy w Biskupicach Radłowskich. Następnie miejscowe społeczeństwo, w tym młodzież szkolna i licznie zgromadzeni przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy w Radłowie, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie i parlamentarzyści udali się pod pomnik na przyczółku mostu, gdzie została odprawiona, pod przewodnictwem miejscowego ks. proboszcza Marka Bacha Msza św. w intencji około 300 poległych i zaginionych żołnierzy, w tym formacji KOP-u oraz mieszkańców Biskupic Radłowskich.

Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych reprezentował Józef Pluta składając okolicznościową wiązankę kwiatów. Uroczystość uświetniła obecność GR 5 Pułku Strzelców Konnych i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień 1939". Po apelu poległych prowadzonym przez prezesa Sekcji Polskiej SHR "Wrzesień 1939" ppor. Andrzeja Gładysza, pod pomnikiem rozpalono ognie pamięci. Dalszy ciąg uroczystości kontynuowano w dniu 5 września 2021 r. na cmentarzu parafialnym w Radłowie.

Podczas bitwy o most w dniu 7/8 września 1939 r. miejscowość Biskupice Radłowskie została zniszczona w około 80%, w tym strategiczny most na Dunajcu. Walki toczyły oddziały wchodzące w skład Grupy Operacyjnej "Bielsko" pod dowództwem gen. Mieczysława Boruty- Spiechowicza z agresorem niemieckim. Poległo i zostało zaginionych około 300 żołnierzy a wielu utonęło podczas przeprawy przez rzekę Dunajec. Spoczywają Oni na pobliskich cmentarzach m.in. w Radłowie, Zdrochcu i Zabawie, w tym 5 zidentyfikowanych do tej pory żołnierzy KOP-u.

Niemcy stracili ponad 100 zabitych, w tym d-ca brygady czołgów 2 Dywizji Pancernej ppłk. inż. Herbert Baumgart. Zniszczonych zostało ponad 20 czołgów, wiele pojazdów i motocykli z 44 DP i 45 DP.

W hołdzie bohaterskim żołnierzom stanął pomnik w miejscu wysadzonego mostu drewnianego. Uzupełnieniem pomnika jest drewniany pomost widokowy, który swoją konstrukcją nawiązuje do wysadzonego, w niejasnych okolicznościach obiektu drogowego. W 1983 r. Biskupice Radłowskie w uznaniu zasług odznaczone zostały Krzyżem Walecznych.  

1

2

3

4

5

6

7

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +