• naglowek waski

07-08.09.2019 r. - Szydłowiec, Barak

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Barakiem rozpoczęły się wieczorem 7-go apelem poległych na Kwaterze Wojennej szydłowieckiego cmentarza. Przywołano żołnierzy WP, KOP, SG i PP, którzy zginęli na froncie walki o Polskę. Odmówiono modlitwę za poległych, a Kompania Reprezentacyjna SG oddała salwę honorową. Następnego dnia główne uroczystości rozpoczęła zbiórka przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Szydłowcu, przemarsz na Rynek Wielki gdzie Orkiestra Reprezentacyjna SG zaprezentowała musztrę paradną. Mszę św. w intencji Ojczyzny oraz poległych żołnierzy WP i KOP odprawiono w kościele św. Zygmunta. Obchody kontynuowano przy pomniku "Żołnierzom Września 1939" w Baraku.

W imieniu organizatorów, okoliczności bitwy przedstawił zebranym starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki. Prezes SWPFG W. Bocheński przybliżył wiedzę o Korpusie Ochrony Pogranicza. Następnie odznaczył sztandar ZS im. KOP oraz dwóch zasłużonych - medalem "Za Zasługi w Popularyzowaniu Tradycji Ochrony Polskich Granic". Na cmentarzu i pod pomnikami w Baraku i na terenie szkoły delegaci SWPFG złożyli wiązanki kwiatów.

Walcząca we wrześniu 1939 roku, w rejonie Końskich i Szydłowca, 36 Dywizja Piechoty rez., zmobilizowana była w ostatnich dniach sierpnia 1939 roku z jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza i Wojska Polskiego. Będący w walce od 6 września żołnierze, znali już trud walki i długich nocnych przemarszów. Wycofując się na rozkaz w rejon na wschód od szosy Kielce-Kraków, żołnierze napotkali stające im na drodze pododdziały 2 Dywizji Lekkiej Wehrmachtu.Bitwa pod Barakiem to bitwa, gdzie w walce poświęciło swoje życie 136 żołnierzy WP i KOP. W większości znani z imienia i nazwiska, zdeterminowani, obdarzeni honorem i gotowi zginąć w obronie zagrożonej Ojczyzny. Walczyli realizując swoje młodzieńcze ideały i nadzieje wiązane z odradzającą się II Rzeczypospolitą.Straty nieprzyjaciela były dużo wyższe i według różnych źródeł liczyły od ponad 150 do ponad 220 żołnierzy. Zniszczono także wiele czołgów i pojazdów wroga.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

 

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +