• naglowek waski

Szanowni Państwo

     Minął kwartał 2014 roku, który przynosi znamienne dla Polaków rocznice: 100-lecie wybuchu I i 75-lecie II wojny światowej, wojen, z których rozstrzygnięcie pierwszej przyniosło nam niepodległość, a druga wolność odebrała i odcięła kwiat narodu. 70 lat temu żołnierze państwa podziemnego chwycili za broń, a Polska wykrwawiała się z woli późniejszych wyzwolicieli, którzy przynieśli nam zniewolenie i wyklęli bohaterów. Wola Opatrzności, która zesłała światu naszego Ojca Św., powstanie Solidarności i uporczywa walka tysięcy, często bezimiennych, doprowadziła do tego, że po znów potrafiliśmy się określić. Mija właśnie 15. rocznica wstąpienia Polski do NATO, a wkrótce 10 lat członkowstwa w UE. Choć wielu Polakom brakuje dóbr doczesnych i ciągle coś kuleje, to jednak żyjemy jako wolny naród. Jak cenna jest wolność przekonują się nasi sąsiedzi i bracia Słowianie, naród ukraiński, którym Rosja siłą odebrała Krym i flotę wojenną, i nadal grozi rozbiorem. Dzieje się to wg sowieckiego scenariusza z 1939 r., ponownie pod hasłami obrony mniejszości przed faszystami. W 1939 r. do walki w obronie Kresów stanęli marynarze Floty Pińskiej, policjanci i żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, formacji, która szybko spacyfikowała podpalaną przez krasnoarmiejców granicę i pustoszone Kresy. Na ten rok przypada 90. rocznica powstania KOP, formacji, której żołnierze 22 lata temu założyli nasze Stowarzyszenie.

     Jakkolwiek napięta obecnie sytuacja na Ukrainie nie sprzyja zaplanowanym na ten rok, w porozumieniu z ROPWiM, ekshumacjom żołnierzy KOP poległych i zamordowanych na sarneńskim odcinku linii Sosnkowskiego, to jednak doprowadzimy do otworzenia cmentarza wojennego. Nasz wniosek o pośmiertny awans dla ppor. Jana Bołbotta, d-cy plutonu Tynne, został zaakceptowany przez MON. W dniach 30.08-2.09. spotkamy się w Węgierskiej Górce na Walnym Zebraniu, będziemy jak co roku uczestniczyć w rocznicy obrony odcinka 1BG KOP. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie 5.11. odbędą się obchody 90. rocznicy powstania KOP, organizowane wspólnie z UWM i KGSG, a już 4.04. w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Pruszkowie zostanie otwarta wystawa poświęcona KOP. Planujemy także uczczenie rocznicy brawurowego przerwania przez kuter pościgowy SG „Batory” blokady Helu w 1939 r.

     Jak zwykle zwracam się do Państwa o współpracę i pomoc w rozbudowie naszej strony i strony Muzeum Polskich Formacji Granicznych www.muzeumsg.pl , także poprzez nasyłanie skanów fotografii i innych pamiątek, a z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę wielu radości i doznań w rodzinnym gronie.a

Waldemar Bocheński
prezes zarządu SWPFG

Galerie fotografii

Zapra­szamy do zapo­zna­nia się
ze sta­rymi foto­gra­fia­mi
­For­ma­cji Gra­nicz­nych.

Obejrzyj galerie +

Kalendarium '92-'23

Od wielu lat uczestniczymy
w wydarzeniach krzewiących wiedzę historyczną.

Przejrzyj kalendarium +

Nasze artykuły

Wydajemy publikacje prasowe, książkowe oraz Jednodniówki SWPFG „Ślady Pamięci”.

Czytaj artykuły +

Polecane linki

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami oraz publikacjami polecanymi przez SWPFG.

Przejrzyj linki +